2009. december 2., szerda

Internet: az új drog?

Egyetértek.

Az internetfüggőség ma már valós jelenség. Egy friss felmérés szerint tízből hét ember úgy érzi: képtelen lenne a világháló nélkül létezni.
Internet: az új drog?


A Synovate piackutató cég friss jelentése megdöbbentő eredményt mutat: tízből hét ember érzi úgy, képtelen lenne internet nélkül létezni. A netfüggők ezzel letaszították a trónról az eddig vezető tévét. A felmérést 11 országban 8600 ember megkérdezésével végezték.

A vizsgált alanyok átlag 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem bírná ki internet nélkül, míg 69 százalék mondta ugyanezt a tévéről, így ha kicsivel is, de az internet átvette a vezetést. A felmérésből kiderül, hogy a legnagyobb netfüggők a britek, náluk a válaszadók 92 százaléka felelte, hogy a világháló nélkülözhetetlen az élethez. Őket követik 91 százalékkal a netmániás spanyolok, 90 százalékkal harmadik helyre kerültek az ausztrálok, és 89 százalékkal holtversenyben negyedik helyen állnak az internet nélkül élni képtelen hollandok és amerikaiak.

Míg a netfüggőség tarol, érdekes módon a mobiltelefontól való függőség jelentősen kisebb. A mobilmánia a vizsgált 11 országon belül Kínában a legnagyobb, a megkérdezett kínaiak 70 százaléka vélte úgy, hogy mobilja nélkül nincs értelme az életnek. A hongkongiak 59, míg Tajvanon a vizsgált alanyok 54 százaléka számára létkérdés a mobil. Ázsián kívüli országok közül Kanada ért még el magas, 46 százalékos mobilfüggőségi arányt.

Bár a mobilfüggőség is több szempontból veszélyes lehet (SMS-ezés, telefonálás vezetés közben, sexting, magas mobilszámla, stb.) az internetfüggőség már több halálos áldozatot is követelt. Kínában a netfüggő gyerekeket átnevelő táborokba zárják, ahol vélhetően kemény módszerekkel igyekeznek leszoktatni őket. Legalábbis ezt támasztják alá az idén nyáron történt esetek, amikor nevelőik fiúkat vertek agyon a leszoktató táborban.

Európában és Amerikában is vezetett már halálhoz az internettől való függőség, igaz, másként: több lány is öngyilkos lett az utóbbi időben, mert nem bírta elviselni a közösségi oldalakon ellene folyó lejáratókampányt, viszont azt sem bírta megállni, hogy ne lépjen be ezekre az oldalakra, vagy egyáltalán ne használja az internetet.

A Synovate nagy-britanniai igazgatója, Philip Shaw szerint nem meglepő, hogy ennyire elharapódzott a netfüggőség, hiszen a net egyszerre szolgál információforrásként, szórakozásként, kommunikációs csatornaként, és az üzleti élet színtereként. Az internet olyan sokféleképp hatja át életünket, melyre eddig nem volt példa, és melyet a tévé meg sem közelít.


Én már nem is nézek tévét, de olykor úgy érzem, hogy elég volt a gépezésből, mert ez így nem élet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése